گردشگری, مقالات, میراث فرهنگی

گردشگر حرفه ای

گردشگری

گردشگر حرفه ای کیست؟

 

گردشگری هم مثل هر کار دیگری هنر و مهارت های خاص خودش را میخواهد، یک گردشگر حرفه ای مدتها قبل از سفر اهداف سفرش را مشخص میکند، با برنامه ریزی پیش می رود، اما از اتفاقات و تجربه های پیش بینی نشده هم استقبال می کند. یک گردشگر حرفه ای از زمان و بودجه ای که برای سفرش اختصاص داده بیشترین استفاده را می کند و در نهایت خوشحال و راضی، با کوله‌ باری از تجربه های ارزشمند از سفر باز می گردد.

 

اما چطور می توانیم به یک گردشگر حرفه ای تبدیل شویم؟

به طور خلاصه، از طریق آموزش و تجربه!

 

مهارت های گردشگری هم مانند کارهای دیگر از طریق آموزش به دست می آیند. در شرایطی که، از طرفی هزینه های سفر بسیار بالا رفته، و از طرفی مشغله های زندگی فرصت چندانی برای سفر به مردم نمی دهد، بسیار مهم است که بدانیم از وقت و پول خود در سفر چطور بهترین استفاده را ببریم.

 

گردشگری

 

در قدم اول یادگیری مهارت های گردشگری می تواند به ما در برنامه ریزی مالی و زمانی برای سفر بسیار کمک کند. در دوره های آموزش گردشگری ما یاد می گیریم چطور ارزان سفر کنیم، چطور وقت خود را در سفر به انجام فعالیت ها یا بازدید از جاهایی صرف کنیم که ارزش واقعی دارند. در این دوره ها می آموزیم چگونه در طول سفر از خود و همچنین از میراث فرهنگی و میراث طبیعی حفاظت کنیم، مدیریت بحران را می آموزیم و ده ها مهارت دیگر که در طول سفر به کارمان می آیند، مانند عکاسی، نقشه خوانی و… . در کنار این ها در بخش فرهنگی با میراث فرهنگی کشورمان آشنا می شویم و در بخش طبیعتگردی با انواع گیاهان، جانوران و پدیده های زمین شناسی. در این مرحله بخش اصلی آموزش را پشت سر می گذاریم و بعد از آن، با دانشی که داریم می توانیم آگاهانه تر سفر کنیم.

 

مرحله بعد، کسب تجربه است. با رفتن به سفرهای بیشتر تجربه های بیشتری نیز کسب می کنیم، در این مرحله از تبدیل شدن به یک گردشگر حرفه ای، باز هم گردشگرانی که آموزش اصولی و استاندارد دیده اند یک گام جلوتر هستند و تجربیاتشان در طول سفر هدفمندتر خواهد بود.

 

 

گردشگر

 

موسسه میراث نگارستان به منظور تربیت و پرورش گردشگرانی حرفه ای و کاربلد، و همچنین با هدف توسعه صنعت و فرهنگ گردشگری کشور، اقدام به برگزاری دوره های آموزش گردشگری کرده است. دوره ایرانگردی و جهانگردی، و دوره طبیعتگردی برای علاقمندان به حوزه سفر، و دوره های مخصوص کارکنان اقامتگاه های بومگردی، دوره مدیریت دفاتر خدمات مسافرتی، دوره مدیریت عمومی تاسیسات گردشگری و دو دوره تربیت کارشناسان ارزیابی تاسیسات گردشگری نیز مخصوص علاقمندان به کار در صنعت گردشگری در موسسه میراث نگارستان برگزار می شوند.

 

گردشگری صنعتی پاک، شکوفا و صلح جویانه است، به شدت بر توسعه اقتصادی و فرهنگی جوامع تاثیرگذار است و به تنهایی می تواند جامعه را به سمت شکوفایی فرهنگی و اقتصادی پیش ببرد. تلاش کنیم به سهم خود در توسعه این صنعت پاک سهیم باشیم.

 

نویسنده: سارا خانی

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *