گردشگری, مقالات

گردشگری کودک : جهانگردان کوچک ؛ جهان سازان فردا

گردشگری کودک

چرا مهم است که کودک به سفر برود؟ اهمیت گردشگری کودک چیست؟

کودکی بیشتر از هر زمان دیگری در زندگی، زمان یادگیری است. کودکان از بدو تولد تا سن هفت سالگی بیشترین تاثیرپذیری را نسبت به محیط اطراف خود دارند. بنابراین بسیار مهم است که کودک در این سال ها در محیط و شرایطی قرار بگیرد که به رشد و پرورش مناسب او کمک کند.

و سفر کردن دقیقا همان چیزی است که کودک برای رشد شخصیتی خود به آن احتیاج دارد.

 

گردشگری کودک

 

سفر کردن به کودک اجازه می دهد با ناشناخته های زیادی آشنا شود، در محیط های ناآشنا قرار بگیرد و مسائل مختلفی را حل کند. سفر کردن باعث می شود کودک، در همان سال های اول زندگی خود دیدی بازتر نسبت به جهان پیرامونش پیدا کند، بیشتر ببیند و بیشتر تحلیل کند، بیشتر تجربه کند و بیشتر یاد بگیرد. و این ها همه او را به داشتن شخصیتی قوی و مستقل سوق می دهند.

 

چطور با کودک سفر کنیم؟

سفر کردن با کودکان کار چندان سختی نیست، تنها کافی است خود را برای آن آماده کنید. در مرحله نخست انتخاب مقصد است که اهمیت دارد. بهتر است مقاصدی را انتخاب کنید که در درجه اول ایمن و کم خطر باشند، و در درجه دوم، در آنجا بتوانید فرصت هایی ویژه برای کسب تجربه هایی متناسب با سن و علایق کودک تان به او بدهید.

بازدید از موزه های اسباب بازی، شرکت در تورهای مزرعه گردی و آشنایی با زندگی در مزرعه، بازدید از لوکیشن فیلم های مورد علاقه کودک تان، دیدن دنیای زیر آب، حضور در پارک های آبی و انجام ورزش های آبی، آشنایی با نجوم و دیدن ستاره ها و سیارات دیگر، بازدید از پدیده های طبیعی مثل کوه های آتش‌فشان، حضور در حیات وحش و دیدن گونه های مختلف حیوانات همگی می تواند برای کودکان بسیار جذاب و در عین حال بسیار آموزنده باشد.

 

گردشگری کودک

از طبیعت غافل نشوید!

طبیعت چیزهای زیادی برای آموختن دارد. کودکان عاشق طبیعت هستند. علاوه‌ بر آشنا شدن با جانداران مختلف، کودک در طبیعت می تواند مهارت های کاربردی زیادی یاد بگیرد. کافی است برای این کار برنامه ریزی کنید؛ از کودک خود بخواهید در برپایی چادر، روشن کردن آتش، آشپزی و حتی جهت یابی به شما کمک  کند (کودکان حافظه خوبی در به خاطر سپردن مسیرها دارند)، در هر کاری که انجام می دهید از کودک بخواهید با شما همکاری یا همفکری کند، و در نهایت برای موفقیت های کوچکش او را تشویق کنید.

 

گردشگری کودک

 

 

سفر کردن با کودک سختی‌ها و محدودیت های خاص خودش را دارد،

اما فراموش نکنید:

این کار غیرممکن نیست! این طرز فکر که اجازه دهیم کودک مان بزرگ شود و بعد به سفر برویم را کنار بگذارید و در عوض با کمی خلاقیت، سفرهایی را طراحی کنید که هم خود و هم کودک تان از آن لذت ببرید.

کودکی که سفر می کند بدون شک نسبت به هم سن های خود باهوش تر، مستقل تر و قوی تر خواهد بود.

 

گردشگری کودک

 

آینده در دستان چنین کودکانی است.

 

نویسنده: سارا خانی

 

 

 

 

 

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *