گردشگری, مقالات

گردشگری دریایی در استان گلستان

گردشگری دریایی

 

گردشگری دریایی امروزه به یکی از محبوب ترین شکل های گردشگری تبدیل شده است و هر ساله گردشگران زیادی با هدف انجام تفریحات و ورزش های آبی به مناطق ساحلی می روند. استان گلستان نیز در زمینه گردشگری دریایی ظرفیت های ویژه ای دارد که اگر به آن ها توجه شود بر اقتصاد جوامع محلی در این استان تاثیر زیادی می گذارد.

 

استان گلستان حدود ۱۳۰ کیلومتر نوار ساحلی دارد و جز ۷ استان ساحلی کشور محسوب می شود. مشخصا ۳ بندر در استان گلستان وجود دارد: بندر ترکمن، بندرگز و یک بندر خصوصی در روستای خواجه نفس. به غیر از این ۳ بندر، شهرهای گمیشان و نوکنده نیز دارای خط ساحلی هستند و در نتیجه دارای پتانسیل های اقتصاد، تجارت و گردشگری دریایی ! اما استان گلستان تا چه اندازه توانسته از این پتانسیل ها، بخصوص در بخش گردشگری  استفاده کند؟؟؟

 

می توان گفت استان گلستان تا به امروز عملا هیچ بهره ای از این نعمت جغرافیایی ویژه نبرده است! از جزیره آشوراده آغاز می کنیم؛ ظرفیتی طبیعی و خدادادی که می شود در بخش گردشگری بهره زیادی از آن برد: جزیره آشوراده تنها جزیره ایرانی در دریای خزر است، جز نخستین مناطق زیست کره در جهان، در زمره مهم ترین تالاب های جهان، پناهگاه ویژه حیات وحش، با سهمی۴۰ درصدی از خاویار ایران!

 

طی سال ها بی توجهی، جزیره آشوراده حالا تقریبا خالی از سکنه است و بناهای تاریخی آن، از جمله قلعه روس ها و خانه وزیر مختار روس ، در حال نابودی کامل هستند. با ویژگی های منحصر به فردی که جزیره آشوراده دارد و با توجه به اینکه این جزیره در دهه های گذشته بسیار مورد توجه و حتی مورد مناقشه بین کشورهای مختلف بوده، هنوز هم می توان با برنامه ریزی، احیا و معرفی آن، جزیره آشوراده را به یکی از مراکز ویژه گردشگری دریایی در کل کشور تبدیل کرد.

 

اما سایر بخش های ساحلی استان، به ویژه سواحل زیبای بندرگز و بندر ترکمن چه ظرفیت هایی در بخش گردشگری دارند؟ ایجاد اسکله‌ های تفریحی و راه اندازی سایت های تفریحات آبی مثل فلای برد، پاراسل و جت اسکی، یا مستقر کردن کشتی های تفریحی، تخصیص سواحل ویژه برای ماهیگیری، پلاژهای ویژه بانوان و… همگی از جمله ظرفیت های استان گلستان در بخش گردشگری دریایی هستند.

 

برخوردار بودن از نعمت دریا برای ساکنان استان گلستان یک امتیاز ویژه محسوب می شود و این حق مردم است که بتوانند از امتیازهای ویژه اقتصادی و تفریحی آن بهرمند شوند. به نظر شما هنوز هم می توان به احیای دریای خزر در استان گلستان و تقویت بخش گردشگری دریایی در این استان امید داشت؟ در صورت آغاز طرح گردشگری دریایی در استان گلستان ، شما چه پیشنهادات و انتظاراتی در این بخش از گردشگری استان دارید؟

 

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *