گردشگری, مقالات

کویرنوردی ؛ گشت و گذاری جذاب اما…

کویرنوردی

 

کویرنوردی تفریحی هیجان انگیز و جذاب است، صحراها همیشه پر رمز و راز بوده اند؛ از آسمان پرستاره شب شان تا زندگی که لا به لای شن های کویر جریان دارد، همه و همه برای طبیعت دوستان، بخصوص علاقمندان به کویرنوردی، جذابیتی خاص دارند. اما صحرا با تمام زیبایی های رمزآلودی که در دل خود دارد، گاه می تواند بسیار خطرناک باشد. پس ضروری است هنگامی که قصد کویرنوردی می کنیم با آگاهی کامل خود را برای آن آماده کنیم.

 

توصیه هایی برای کویرنوردی ایمن و لذت بخش:

 

 

روزها را به استراحت و شب ها را به راه رفتن بگذرانید!

در هر طبیعت و اقلیمی برای بقا باید به رفتار موجودات بومی همان اقلیم توجه کرد. در بیابان موجودات زنده تلاش می کنند خود را در طول روز از آفتاب سوزان در امان نگه دارند و کمتر در معرض آن قرار بگیرند. در عوض شب های کویر پر از جنبش زندگی است. پس شما هم در کویر ساعات روز را به استراحت بگذرانید و پس از غروب خورشید یا پیش از طلوع راه بروید.

 

به صورت مرتب آب بنوشید!

در فصل های گرم هر یک ساعت باید یک لیتر آب بنوشید. منتظر علایم کم آبی بدن و احساس تشنگی نباشید، کم آبی در کویر به سرعت شما را بی رمق می کند. پس پیش از آنکه احساس تشنگی کنید آب بنوشید. می توانید با مشورت پزشک یک بسته پودر الکترولیت نیز از داروخانه تهیه کنید و آن را به آب نوشیدنی خود اضافه کنید تا عرق کردن زیاد موجب افت سدیم بدن تان نشود.

 

مراقب طوفان های صحرایی باشید!

در هنگام طوفان، اگر در اطراف تان درختی بود می توانید زیر آن پناه بگیرید، در غیر این صورت بر روی زمین دراز بکشید و با دست ها از سر خود محافظت کنید و تا تمام نشدن طوفان از جای خود بلند نشوید.

 

به هیچ وجه در کویر لباس خود را در نیاورید!

این کار بسیار غیرعاقلانه است. درآوردن لباس در کویر باعث تبخیر هرچه سریع تر آب بدن و به خطر افتادن جان تان خواهد شد. در کویر از لباس های بلند و گشاد با رنگ روشن استفاده کنید، درست به همان شکلی که واحه نشینان لباس می پوشند. همچنین فراموش نکنید که شب های کویر می تواند بسیار سرد باشد، پس در کوله خود پوشش گرم نیز به همراه داشته باشید.

 

در کویر سکوت کنید و به صدای طبیعت گوش دهید!

به این ترتیب نه تنها از صدای طبیعت خاص کویر لذت می برید، بلکه هوشیارانه از خطرات نیز آگاه می شوید. در کویر همیشه گوش به صدای خزندگان، زنبورها و گرگ ها باشید. همیشه آب کافی جهت نوشیدن و شستشوی محل گزیدگی و کیف کمک های اولیه به همراه داشته باشید.

 

تا حد امکان از کویرنوردی تنهایی بپرهیزید!

اگر به صورت دسته جمعی به کویر بروید در هنگام مواجه با خطر بهتر می تواند از جان خود حفاظت کنید. همچنین پیش از سفر در دل کویر و تا آخرین لحظه ای که به اینترنت دسترسی دارید لوکیشن خود را برای نزدیکان خود ارسال کنید.

 

 

شما تا به حال به کویرنوردی رفته اید؟ چه توصیه هایی برای افرادی که برای اولین بار به چنین سفری می روند دارید؟ تجربه های خود را با ما به اشتراک بگذارید.

 

 

 

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *