گردشگری, مقالات, میراث فرهنگی

چطور کارت تورلیدری دریافت کنم؟

کارت تورلیدری

افرادی که تمایل دارند به عنوان راهنمای ایرانگردی و جهانگردی یا تورلیدر فرهنگی و راهنمای طبیعتگردی یا تورلیدر طبیعتگردی در صنعت گردشگری مشغول به کار شوند یا صرفا علاقمند به دریافت کارت تورلیدری از وزارت میراث فرهنگی و برخورداری از مزایای آن هستند باید ۶ مرحله را طی کنند.

 

مرحله اول: شرکت در دوره های آموزش گردشگری

این دوره‌ها زیر نظر وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در موسسات آموزش گردشگری برگزار می‌شود و طول دوره نیز ۳ تا ۴ ماه است. در این دوره ۱۰ کتاب با موضوعات تاریخ، فرهنگ، هنر، مهارت‌های سفر و صنعت گردشگری تدریس خواهد شد.

 

مرحله دوم: ثبت نام برای شرکت در آزمون جامع گردشگری

فراگیران باید در فرصت اعلام شده به سامانه جامع آزمون گردشگری (ساجا) مراجعه و نسبت به تکمیل فرم‌ها و سپس واریز وجه آزمون اقدام کنند. در این مرحله فراگیر می‌تواند شهر موردنظر خود برای شرکت درآزمون، زبان خارجی انتخابی برای آزمون و همچنین تصویر روی کارت تورلیدری خود را انتخاب کند. اطلاعات شخصی مربوط به تحصیلات، محل سکونت و… نیز در همین فرم‌ها باید تکمیل شود.

 

مرحله سوم: شرکت در آزمون جامع گردشگری

این آزمون از سوی وزارت میراث فرهنگی به طور معمول 2 یا 3 بار در سال برگزار می‌شود و فراگیرانی که آمادگی لازم را دارند می‌توانند در آن شرکت کنند. آزمون جامع گردشگری به صورت تستی و در مدت تقریبا ۳ ساعت به صورت حضوری در مراکز از پیش اعلام شده در هر شهر برگزار می‌شود.

 

مرحله چهارم: قبولی در کلیه دروس گردشگری

فراگیران در هر درس می‌توانند نمره‌ای بین ۰ تا ۲۰ بگیرند، حداقل نمره قبولی در هر درس ۱۰ و حداقل معدل برای قبولی در آزمون نمره ۱۲ است. فراگیران با هر بار شرکت در دوره‌های آموزش گردشگری و طی مدت ۲ سال می‌توانند تا ۳ بار در آزمون جامع شرکت کنند. فراگیران نیازی به پاسخگویی به سوالاتی که در آزمون‌های قبلی قبول شده‌اند ندارند و تنها کافی است به سوالات دروسی که قبول نشده‌اند پاسخ دهند. اما در صورت پاسخ‌دهی به سوالات دروس قبول شده در نهایت بالاترین نمره کسب شده در هر درس در کارنامه قرار داده می‌شود.

 

مرحله پنجم: شرکت در مصاحبه زبان

فراگیرانی که هنگام ثبت‌نام درخواست شرکت در مصاحبه زبان را داده بودند باید در تاریخ مشخص شده در این آزمون که به صورت شفاهی برگزار می‌شود نیز شرکت کنند. در این آزمون سطح درک فراگیر از زبان انتخابی (انگلیسی، فرانسه، ترکی، عربی، اسپانیایی و…) و مفاهیم کلی مربوط به بحث گردشگری طی آزمونی کوتاه سنجیده می‌شود. در نهایت کارت تورلیدر به همان زبانی که فراگیر انتخاب کرده صادر خواهد شد و او مجوز برگزاری تورهای خارجی را خواهد شد (فراگیرانی که در آزمون زبان شرکت نمی‌کنند مجاز به برگزاری تورهای خارج از کشور نیستند).

 

مرحله ششم: تکمیل پرونده و ثبت درخواست

پس از قبولی در آزمون‌ها و مراجعه به موسسه جهت تکمیل پرونده، درصورت تایید کلیه مدارک درخواست متقاضی برای دریافت کارت تورلیدری به ادارات مربوطه ارسال و پس از مدتی کارت تورلیدری صادر خواهد شد. با دریافت این کارت، تورلیدر مجاز خواهد بود فعالیت خود را آغاز کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *