گردشگری, مقالات

پارک ملی گلستان

پارک ملی گلستان یکی از ارزشمندترین مناطق زیست محیطی و گردشگری در ایران است. این پارک که با نام جنگل گلستان نیز شناخته می شود، نخستین پارک ملی در کشور محسوب می شود که ثبت ملی شده است. تنوع حیات وحش و همچنین وسعت بی نظیر پارک ملی گلستان باعث شده تا سازمان جهانی یونسکو آن را به عنوان یکی از میراث طبیعی در جهان انتخاب کند و عنوان ذخیرگاه زیست کره را به آن بدهد.

حال اگر تمایل دارید با این پارک ارزشمند بیشتر آشنا شوید و حیات وحش بی‌نظیر آن را از نزدیک مشاهده کنید می‌توانید با یک پیش مطالعه، برداشتن وسایل و لباس مناسب و یک دوربین عکاسی به راه بیافتید. سفر شما قطعا سفری به یاد ماندنی و غنی خواهد بود، غنی همچون حیات وحش پارک ملی گلستان.

 

حیات وحش پارک ملی گلستان

 

چگونه خود را به پارک ملی گلستان برسانیم؟

پارک ملی گلستان در بین سایر پارک های ملی کشور وسعتی بی نظیر دارد، به طوریکه این پارک در سه استان کشور گسترده شده است، استان گلستان ، خراسان و سمنان. بنابراین برای رسیدن به آن راه های زیادی وجود دارد. اگر از سمت خراسان بخواهید خود را به این پارک برسانید باید به سمت شهرستان بجنورد بروید. از بجنورد تا پارک ملی گلستان ۱۵۹ کیلومتر است که با حدود ۲ ساعت رانندگی می‌ توانید خود را به آن برسانید.

بخش کوچکی از این پارک در استان سمنان واقع شده است. بنابراین اگر تمایل دارید از این استان به جنگل گلستان برسید باید به شهرستان شاهرود بروید و از آنجا با طی چند کیلومتر به این پارک جنگلی برسید.

اما مسیر اصلی دسترسی به پارک ملی گلستان جاده گرگان-مشهد است. اگر از شهر گرگان بخواهید حرکت کنید باید به سمت شرق استان و شهرستان گالیکِش بروید. پس از خروج از گالیکش با طی ۱۵ کیلومتر به پارک جنگل گلستان خواهید رسید.

 

حیات وحش پارک ملی گلستان

 

ویژگی‌ های جغرافیایی پارک ملی گلستان

وسعت کلی پارک ملی گلستان بیش بر ۹۰ هزار هکتار است، اما تنها بخش محدودی از آن به عنوان پارک و جهت بازدید در دسترس است. این منطقه از سمت غرب از روستای تنگراه در استان گلستان آغاز می شود و در نهایت به روستای رباط قره بیل در خراسان شمالی می رسد. در همین محدوده می توانید تنوع بی نظیری از حیات وحش، اعم از گونه های گیاهی و جانوری را از نزدیک مشاهده کنید. در محدوده پارک ملی گلستان آبشارها، رودخانه ها و کوه های بسیاری وجود دارد. از جمله می توان به رودخانه گلستان، آق‌سو، سردارخانه، کوه های قَره قاشلی، تنگه گل، و همچنین آبشارهای آق سو و جنگل گلستان اشاره کرد. به این ترتیب بهتر است در هنگام برنامه‌ریزی برای گردش در این پارک در نظر داشته باشید که در مسیر خود علاوه بر گونه های جانوری، به طبیعتی زیبا نیز دسترسی دارید که در بخشهای مختلف مسیر می توانند شما را مجاب کنند که برای دقایقی ماشین خود را متوقف کنید تا از آن ها نیز دیدن کنید.

 

حیات وحش پارک ملی گلستان

 

تنوع حیات وحش

تنوع جاندارانی که در جنگل گلستان زندگی می کنند در کشور بی نظیر است. در این پارک گونه های مختلف پستانداران و پرندگان زندگی می کنند که بسیاری از آن ها تاکنون شناسایی نشده اند. از معروف ترین پستاندارن پارک ملی گلستان می توان به گونه های مختلف روباه، گونه های مختلف گربه سانان، خرس، گراز، بز، گوسفند، انواع آهو و جوجه تیغی اشاره کرد. در بین پرندگان این پارک نیز می توان به انواع جغد، انواع دارکوب، سهره، عقاب، قرقاول، و کبک اشاره کرد.

همچنین در بین گونه های گیاهی که در این پارک می رویند می توان به انواع توت، انجیر، ازگیل، تمشک، انار، توسکا، وَلیک (زالزالک وحشی)، و گلابی اشاره کرد.

 

حیات وحش پارک ملی گلستان

 

آمادگی های لازم برای رفتن به پارک ملی گلستان

برای رفتن به پارک ملی گلستان شما می توانید در اقامتگاه هایی که برای مسافرین در نظر گرفته شده اقامت کنید که اغلب امکاناتی ابتدایی دارند. اما اگر میخواهید سفر شما به پارک ملی گلستان یک سفر به یاد ماندنی باشد و از سفر خود حداکثر استفاده را ببرید بهتر است خود با تجهیزات کافی به این پارک بروید. برای رفتن به پارک ملی گلستان در فصل تابستان کلاه، عینک آفتابی و کرم ضد آفتاب به همراه داشته باشید، زیرا در بخش هایی از این پارک که پوشش گیاهی مناسب جهت ایجاد سایه وجود ندارد آفتاب تابستان می تواند بسیار سوزان باشد. همچنین در فصل پاییز و زمستان نیز به دلیل بارندگی های زیاد پوشش مناسب را فراموش نکنید. پارک ملی گلستان بخش های دیدنی بسیاری دارد، پس فراموش نکنید حتما کفش مناسب برای پیاده روی به همراه داشته باشید. آب، منبع نور (در صورت اقامت در شب)، غذای سبک (بدون تولید بیش از اندازه زباله)، و همچنین دوربین عکاسی را فراموش نکنید.

 

حیات وحش پارک ملی گلستان

 

اما برای بازدید از این پارک وسیع، شاید تمایل داشته باشید از یک لیدر محلی کمک بگیرد. لیدرهای زیادی در استان گلستان وجود دارند که می توانند شما را در گردش خود در پارک ملی گلستان همراهی کنند. با کمی جستجو در اینترنت می توانید به اطلاعات لیدرهای مجرب و راه بلد دسترسی پیدا کنید، تا به این ترتیب گردش شما در این طبیعت زیبا علاوه بر لذت بخش بودن، آموزنده و البته ایمن نیز باشد.

 

حیات وحش پارک ملی گلستان

 

سرعت بالای ماشین ها، تهدیدی بزرگ برای حیات وحش گلستان

اگر تمایل دارید برای دیدن حیات وحش بی نظیر جنگل گلستان راهی این منطقه بکر شوید بهتر است برخی اقدامات حفاظتی را در نظر بگیرد تا مانع از بروز مشکل برای خود و گونه های حیات وحش این منطقه شوید. مهم ترین نکته ای که باید به خاطر بسپارید این است که شما در این منطقه وارد حریم زندگی تعداد زیادی از گونه های حیات وحش شده اید، بنابراین در هر لحظه از حضور خود در این منطقه باید مراقب باشید تا آسیبی به این گونه ها وارد نکنید. در مسیر آسفالتی که در آن با خودرو حرکت می کنید تا خود را به این پارک برسانید گونه های جانوری مختلفی ممکن است در جاده تردد کنند، گونه هایی همچون آهو، گراز، و روباه اغلب در این جاده ها دیده می‌شوند. رانندگی با سرعت بالا نه تنها با تولید صدا موجب بر هم خوردن آرامش پرندگان و حیوانات می شود، بلکه می تواند جان این گونه ها را به خطر بیاندازد. در این مورد آمار قابل توجه و تاثربرانگیزی وجود دارد، سالانه مسافران بسیاری که به قصد دیدن این گونه های جانوری راهی پارک ملی گلستان می شوند ناخواسته به تعدادی از آن ها برخورد می کنند و باعث کشته شدن این گونه های ارزشمند می شوند. بنابراین با داشتن سرعت کم، علاوه بر اینکه می توانید از زیبایی های بی شماری که در این منطقه قرار دارد لذت ببرید، مانع از کشته شدن این موجودات ارزشمند، که بسیاری از آن ها رو به انقراض هستند نیز بشوید.

نکته دیگر، حفظ سکوت در این منطقه است. صدای بلند موسیقی و سر و صدای آدم ها می تواند تهدیدی جدی برای این گونه های ارزشمند باشد. بهتر است در این منطقه گوش به موسیقی طبیعت بسپارید. صدای پرندگان و حیوانات در کنار صدای رودخانه و آبشار زیباترین موسیقی است که می توانید در سفر خود به پارک ملی گلستان به آن گوش دهید.

 

حیات وحش پارک ملی گلستان

 

آسیب نرساندن به گونه های گیاهی، روشن نکردن آتش و جمع آوری زباله های خود از دیگر اقدامات مهم و ضروری در هنگام سفر به این پارک است.

و در نهایت اجتناب از شکار و تیراندازی در این منطقه وظیفه انسانی و ملی تمام گردشگرانی است که به این پارک جنگلی وارد می شوند.

بنابراین، با در نظر گرفتن اقداماتی ساده، همچون رعایت سکوت و آرامش منطقه، اجتناب از تولید زباله، و همکاری کردن با محیط بانان مستقر در پارک ملی می توان تجربه ای لذت‌بخش و ایمن از گردش در پارک ملی گلستان برای خود ثبت کرد و این میراث ارزشمند را به نسل های آینده سپرد.

 

نویسنده: سارا خانی

عکس‌ها: طاهر سعدی زاده – قاسم سعدی زاده

 

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *