گردشگری, مقالات

نخستین گردشگران تاریخ چه کسانی بودند؟

 

نخستین گردشگران تفریحی دقیقا در کجای تاریخ پیدا شدند؟

 

در حدود ۵۵۰۰ تا ۴۰۰۰ سال پیش از میلاد مسیح سومریان (بابلی‌ها) با اختراع پول نخستین فعالیت‌های تجاری در تاریخ را آغاز کردند. این فعالیت‌ها زمینه‌ساز نخستین سفرهای گردشگری در جهان شدند. همچنین سومریان با اختراع خط میخی و چرخ، بنیان‌گذار کسب و کار سفر هم محسوب می‌شوند.

 

اما سفرهای تفریحی اولیه در تاریخ از کجا آغاز شدند؟ ۵۰۰۰ سال پیش مصریان نخستین کشتی‌‌های تفریحی را ساختند و با اهداف صلح‌جویانه و انجام فعالیت‌های گردشگری به دریا زدند. شاید برایتان جالب باشد بدانید نخستین گردشگران تاریخ جهان زنان بودند و نخستین سفر گردشگری تاریخ، یک سفر زنانه بود!

 

نخستین گردشگران تاریخ

 

این سفر تفریحی توسط ملکه سرزمین پانت (احتمالا سرزمینی در ساحل شرقی آفریقا) و ملکه حتشپسوت (پنجمین فرعون مصر- معنای نام او: سرآمد بانوان آزاده) در حدود ۱۴۸۰ سال پیش صورت گرفت.

 

ملکه حتشپسوت

ملکه حتشپسوت

 

توضیحات نخستین سفر تفریحی تاریخ بر دیوارهای معبد دیر اِلبحری (در کرانه غربی رود نیل) به ثبت رسیده. این کتیبه‌ها و نقش برجسته‌ها، جدا از محتوای جالب و ارزشمندی که دارند، به دلیل زیبایی، ظرافت و کیفیت هنری منحصربه‌فردی که دارند در بین بی‌نظیرترین آثار هنری جهان قرار گرفته‌اند.

 

دیر البحری

دیر اِلبحری

 

 

از سوی دیگر، در حدود ۲۷۰۰ سال پیش فراعنه مصر با استفاده از سنگ‌های ساختمانی شروع به ساخت معابد و مجسمه‌هایی کردند که از جمله آن‌ها می‌توان به اهرام مصر و مجسمه ابوالهول اشاره کرد. این بناها از حدود ۱۲۰۰ تا ۱۶۰۰ سال قبل موجب جذب گردشگر به این مناطق شدند. این گردشگران، نه با اهداف مذهبی، بلکه صرفا از روی حس کنجکاوی برای دیدن این آثار به سرزمین‌های مصر می‌آمدند.

 

بنابراین نخستین سفرهای گردشگری از سرزمین‌های مصر و توسط ملکه‌ها و فراعنه صورت گرفت. جالب است بدانید از همان زمان نیز مردم علاقه داشتند یادگاری‌هایی از سرزمین‌هایی که به آن‌ها سفر کردند با خود بیاورند. از نخستین سوغاتی که در این سفرها خریده شد میمون آموزش دیده‌ای بود که هارخوف، سفیر فرعون در سفری که به سودان داشت برای حاکم خود به مصر برد.

 

 

 

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *