صنایع دستی, گردشگری, مقالات, میراث فرهنگی

رنگ در پوشاک اقوام ایران

پوشاک زنان ترکمن

 

رنگ همواره در پوشش انسان نقشی ویژه داشته است، از انسان غارنشین تا انسان عصر جدید، رنگ، نه فقط عنصر زیبایی، بلکه فراتر از آن، نشان دهنده مقام یا طبقه اجتماعی افراد نیز بوده است.

انسان عصر دیرینه سنگی ابتدا تلاش کرد با گِل اخرایی بدن خود را به رنگ زرد و سرخ درآورد. در دوران میان سنگی، زمانی که انسان آتش را کشف کرد، به پختن گیاهان روی آورد و با استفاده از گیاهان مختلف به رنگهای متنوع دست یافت و به این ترتیب رنگهای بیشتری در پوشش انسان ها ظاهر شد.

به تدریج و همانطور که انسان با عناصر جدید در طبیعت آشنا میشد و مهارت های جدید نیز کسب میکرد، رنگ در پوشاک انسان تنوع بیشتری یافت.

در این زمان بود که استفاده از رنگها در طبقه بندی اجتماعی افراد نقش بیشتری پیدا کرد.

در دوره اعیلامیان طبقه اشراف لباس هایی به رنگ بنفش با تزئینات سفید و نقره ای به تن میکردند و مردم عادی جامعه لباس های قرمز می پوشیدند.

در دوره هخامنشیان رنگهای ارغوانی، نارنجی، قهوه ای، سبز زیتونی و آبی آسمان محبوبیت یافت و از رنگ سفید کمتر استفاده میشد.

اما دوره صفوی دوره طلایی صنعت پارچه بافی و استفاده از رنگ بود. مردم در این دوره در کلاه های خود از رنگ قرمز استفاده میکردند و از این رو به آنها قزلباش می گفتند (قزل: سرخ). زنان در عصر صفوی در مراسم عزاداری چادرهایی به رنگ سفید به تن میکردند.

در دوران قاجار با رفت و آمدهایی که به اروپا انجام میشد رنگ در پوشش افراد نیز شکلی جدیدتر به خود گرفت. در این زمان پوشیدن پیراهن سفید و شلوارهایی آبی، ارغوانی و سرخ برای مردان مرسوم بود. زنان نیز، مانند اعصار گذشته، لباس های رنگین به تن میکردند.

در دوران پهلوی ارتباطات با کشورهای دیگر بیش از قبل صورت گرفت و به این ترتیب انتخاب رنگ لباس در میان افراد مفهومی دیگر یافت. در این دوران جوانان از شکل سنتی پوشاک فاصله گرفتند و رنگهای شادتر به تن کردند، درحالی که افراد سنتی همچنان لباس هایی با رنگ های ملایم را ترجیح میدادند.

 

اما چه میشود که در هر دوره و در هر قوم استفاده از رنگ یا رنگ هایی خاص اهمیت بیشتری پیدا می کند؟ گاهی بنفش نماد طبقه اشراف است و گاهی قرمز نماد قدرت.

 

در سخنرانی که روز یکشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۸ در سالن اجتماعات کاخ موزه گرگان برگزار میشه، خانم سمانه شهری نژاد، مولف و محقق پوشاک، به صورت کامل به این موضوع می پردازند و حقایق جالبی درمورد حکمت استفاده از رنگها در پوشاک اقوام ایرانی برای ما بازگو میکنند.

 

جایگاه حکمی رنگ در پوشاک اقوام ایران

 

حضور در این سخنرانی برای همه شما علاقمندان رایگان، اما با هماهنگی قبلی امکان پذیره.

لطفا جهت هماهنگی با این شماره تماس بگیرید: ۰۹۱۱۳۷۰۱۹۴۱ (پاسخگویی ۲۴ ساعته)

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *