گردشگری, مقالات

توسکستان ؛ بهشتی در ارتفاعات استان گلستان

منطقه گردشگری توسکستان ، به مرکزیت جنگل توسکستان ، از ۱۸ کیلومتری جنوب شرق گرگان آغاز می شود و تا ۳۵ کیلومتر ادامه پیدا می کند. از نظر موقعیت مکانی، توسکستان بین دو استان گلستان و سمنان قرار دارد.

توسکستان با زیبایی خیره‌ کننده و آب و هوای مطلوبی که دارد یکی از محبوب ترین مقاصد طبیعتگردان استان گلستان است. زمانی که وارد جنگل زیبا و رویایی توسکستان می شویم خود را در میان بهشتی می بینیم که هنوز هم، بعد از تمام ناملایمتی هایی که ما بر آن روا داشتیم، زیبایی های خود را حفظ کرده و آن ها را در اختیار گردشگرانش قرار می دهد. در یک بخش، منطقه ای وسیع و سرسبز با گل های زرد و تک درختی تنومند و سر به آسمان ساییده که زیر نور آفتاب نفس می کشند، پروانه هایی که اینجا و آنجا بر روی گل ها می نشینند و نسیمی خنک که هرازگاهی دست نوازشش را بر سر طبیعت می کشد؛ طبیعتی آنقدر رویایی و زیبا که می تواند آدم را فرسنگ ها در زمان و مکان جابجا کند و هر کس را به جایی در میان خاطراتش ببرد.

 

جنگل توسکستان

 

در منطقه ای دیگر، درختانی را می بینیم که نور آفتاب را از میان خود عبور می دهند و به زمین مرطوب جنگل می رسانند. گویی عناصر طبیعت، اینجا با هم به بازی مشغول هستند، درختان دست یکدیگر را گرفته اند و نور خورشید با بازیگوشی، اینجا و آنجا، سعی می کند از میان دست آن ها بگریزد و خود را به زمین برساند. در هر کجای طبیعت زیبای جنگل توسکستان که توقف یا گردش کنید غرق در حس های طلایی خواهید شد، قلب با آرامش بیشتری می‌ تپد، نور بر ذره ذره وجودتان شعف می‌ پاشد، و ریه هایتان پر می شود از هوای پاک طبیعت. در این میان صدای ضربه های دارکوبی را تصور کنید که بر درختی می کوبد و این صدا از دور دست به گوش شما می رسد، صدایی  که در سکوت جنگل می پیچد و زیبایی آن چندین برابر می شود. حس و حال جنگل توسکستان حسی رویایی است که تا بر روی زمینش قدم نگذارید و در دل آن راه نروید به خوبی لمسش نخواهید کرد. جنگل توسکستان یکی از جاذبه های طبیعی فوق العاده زیبای استان گلستان است که بدون شک ارزش دیدن دارد.

 

 

جاده جنگل توسکستان

جاده جنگل توسکستان

 

پوشش گیاهی جنگل توسکستان

نام جنگل توسکستان از پوشش گیاهی آن برداشته شده است. توسکستان یا توسکاستان به معنی محل درختان توسکا است. توسکا، توسه، یا رازدار درختی جنگلی و رطوبت پسند است که می تواند تا ۱۰۰ سال عمر کند. سرتاسر جنگل توسکستان پر است از درختان توسکا که میوه های خاص آن (کَتکین) بر روی زمین به چشم می خورند؛ میوه هایی که همچون گوشواره ای زمردین از درختان آویخته شده‌ اند و وقتی به زمین می ریزند منظره ای زیبا خلق می کنند. به جز درختان توسکا، در بخش هایی از این منطقه درختان دیگر، همچون درخت بلوط نیز به چشم می خورد.

 

درخت توسکا

درخت توسکا و میوه آن کتکین (تصویر از اینترنت)

 

در سفر به توسکستان گردشگری پایدار را فراموش نکنیم!

در سفر به منطقه توسکستان همچون سایر بخش های طبیعت، این وظیفه را داریم که در حفظ آن تلاش کنیم و این امانت را به دست نسل‌ های آینده بسپاریم. در سفر به منطقه توسکستان حواسمان باشد آسیبی به پوشش گیاهی آن وارد نکنیم، آتش روشن نکنیم و در صورت لزوم به روشن کردن آتش حتما پیش از ترک محل از خاموش شدن آن اطمینان حاصل کنیم، تا حد ممکن از تولید زباله بپرهیزیم و زباله های خود را جمع آوری کنیم، سر و صدای زیاد ایجاد نکنیم، در صورت لزوم به خرید مواد خوراکی، پس از رسیدن به این منطقه از فروشندگان همین منطقه خرید کنیم تا به کسب درآمد آن ها کمک کنیم، و در نهایت اقامت در اردوگاه ها را به اقامت در محیط جنگل ارجحیت دهیم تا به این ترتیب کمتر به بخش های دست نخورده طبیعت آسیب وارد کنیم و همچنین به شکل بهتری امنیت خود و همراهانمان را تامین کنیم.

 

نویسنده و عکاس: سارا خانی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *