گردشگری, مقالات, میراث فرهنگی

آموزش گردشگری

دوره های آموزش گردشگری مناسب چه کسانی هست؟ اصلا در این دوره ها ما چه مهارت هایی یاد می گیریم؟

میراث فرهنگی و طبیعی هر جامعه جزء ارزشمندترین دارایی های اون جامعه هستند، اونا هویت و سرمایه معنوی آدم های جامعه محسوب میشن. مسئولیت حفظ این آثار، بخشی به عهده دولت ها و بخشی هم به عهده شهروندان هست. ما، به عنوان شهروندی که دغدغه فرهنگی داره و دلسوز جامعه و آینده ش هست، در این زمینه چه کارهایی می تونیم بکنیم؟

 

مهم ترین کار اینه: یاد بگیریم چطور آگاهانه سفر کنیم!

 

آگاهانه سفر کردن

 

آگاهانه سفر کردن یعنی بدونیم وقتی وارد یه سایت تاریخی یا فرهنگی شدیم چطور باید رفتار کنیم، یاد بگیریم وقتی وارد طبیعت شدیم چطور از خودمون و از طبیعت حفاظت کنیم.آگاهانه سفر کردن یعنی ما فرهنگ و کلاس سفر کردن رو داریم!

 

اما چطور آگاهانه سفر کردن و یاد بگیریم؟

در دوره های آموزش گردشگری ، مثل دوره راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی یا دوره راهنمایان طبیعتگردی ، ما یاد می گیریم در طول سفر چطور رفتار کنیم، درمورد میراث فرهنگی و طبیعی مون اطلاعات خوبی کسب می کنیم، و کلی مهارت کاربردی یاد می گیریم. این دوره ها فقط مختص کسایی که میخوان در صنعت گردشگری مشغول به کار بشن نیست! این دوره ها مناسب «هرکسی» هست که دوست داره یاد بگیره چطور آگاهانه سفر کنه!

 

مثلا اینجا به بعضی از سرفصل های دوره راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی اشاره می‌ کنیم:

معماری ایران و جهان، شناخت روحیات ملل، نقشه خوانی، آشنایی با فرهنگ و اقوام ایران، آشنایی با میراث فرهنگی و هنرهای سنتی، شناخت موزه های ایران، زبان تخصصی گردشگری، کمک های اولیه، آداب معاشرت، سخنوری و فن بیان

 

بدیهی که دونستن این اطلاعات و یاد گرفتن این مهارت ها میتونه به درد هرکسی بخوره و اون فرد لزوما کسی نیست که میخواد تورلیدر بشه!

 

یا مثلا بعضی از سرفصل های دوره راهنمایان طبیعتگردی رو ببینید:

آشنایی با خزندگان و دوزیستان ایران، آشنایی با بندپایان و پروانه نگری، آشنایی با پرندگان ایران و پرنده نگری، آشنایی با گیاهان ایران، آشنایی با نجوم و صور فلکی، عکاسی و تصویربرداری در طبیعت، فنون استقرار در طبیعت و نقشه خوانی، مدیریت بحران در طبیعت

 

اگر شما جزء اون دسته از آدما هستید که اهل طبیعت هستن و زیاد به طبیعتگردی میرن، قطعا این دانش و مهارت ها به کارتون میاد و نه تنها بهتون کمک میکنه از طبیعتگردی هاتون لذت و بهره بیشتری ببرید، بلکه حضورتون در طبیعت با ایجاد کمترین آسیب به خودتون و به طبیعت همراه خواهد بود.

 

شرکت در دوره های آموزش گردشگری برای هر فردی که اهل سفر کردن هست میتونه کارایی داشته باشه، میتونه بهش کمک کنه فرهنگ سفر کردن رو یاد بگیره و مثل یه آدم مسئول سفر کنه. این آدما امانت داران میراث فرهنگی و میراث طبیعی زمین هستند و وجودشون برای جامعه ارزشمنده!

 

 

 

 

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *